Malý průvodce chovatelství v bodech

MALÝ PRŮVODCE CHOVATELSTVÍ V BODECH

Určení optimálního termínu krytí

METODY
hladina progesteronu – maximální spolehlivost, zjištění odběrem krve, většinou nutno více odběrů (záleží na délce cyklu feny, většinou 1. kolem 10. dne a dále podle stoupající hladiny progesteronu)
poševní cytologie – méně přesná metoda, záleží na zkušenosti veterináře, výhodou je snadnost provedení, při stěru se zjistí, zda fena netrpí případnou vag. infekcí. Ideální je kombinace obou metod, vždy je nutné více návštěv u veterináře pro přesné určení blížící se ovulace v průběhu hárání.

KRYTÍ
Nejoptimálnější je, pokud fena přijede za krycím psem, na krytí musí být dost času, zvláště pokud se jedná o první krytí feny.
Majitel feny musí mít vždy platný krycí list a doporučuje se smlouva o krytí. Krycí list se musí vyplnit a podepsat po krytí. Podepsaný krycí list si jeden ponechá chovatel, druhý se posílá hlavnímu poradci chovu do 8 dnů po uskutečněném krytí .
Pokud ke krytí nedojde, vrací chovatel krycí listy hl. poradci chovu.
Pokud je dobře určen termín ovulace, není nutné překrývání feny, záleží na domluvě. Doporučuje se podávat kyselinu listovou jako prevenci vývojových vad štěňat minimálně od nakrytí feny, nejlépe alespoň 1 měsíc před krytím, až po narození štěňat. Před krytím se doporučuje fenu odčervit vhodným přípravkem (dle doporučení veterináře).

POTVRZENÍ BŘEZOSTI
Ultrazvukem se březost dá zjistit od cca 23. dne od data krytí, opět záleží na zkušenosti veterináře. Potvrzení březosti je vhodné nahlásit majiteli krycího psa, nezabřeznutí se hlásí hl. poradci chovu a majiteli krycího psa. Po potvrzení březosti je vhodné začít s inzercí vašich budoucích štěňátek. V případě, že fenka čeká pouze jedno štěňátko, je pravděpodobné, že bude velké a fenka ho nebude schopna porodit sama a bude muset podstoupit císařský řez. Od druhé poloviny březosti se doporučuje zvyšovat postupně dávku kvalitního krmení až na dvojnásobek původní dávky (rozděleno do více dávek během dne) a fenka by neměla být vystavována fyzické ani psychické zátěži. Některé feny trpí „ranní nevolností“ a odmítají krmení, někdy i zvrací, snažte se o častější krmení fenky během dne v druhé polovině březosti.

PŘÍPRAVA NA POROD
14 dní před porodem si připravte na klidném místě v domě porodní bednu a učte v ní fenku pobývat. Fenka potřebuje častěji jíst, pít a venčit, musíte tomu přizpůsobit svůj program.
Připravte si všechny pomůcky na porod - dostatek buničité vaty, vhodný savý materiál do porodní bedny (staré ručníky, prostěradla), desinfekci, stužky na rozlišení štěňat, váhu, sešit na zapisování, případně peán.
Domluvte se s veterinářem, který bude v době porodu kdykoliv k disposici na telefonu, případně kde mají pohotovost v případě komplikací.
Od 55. dne začněte měřit fence teplotu (teploměr do konečníku) alespoň 2 x denně, zapisujte si hodnoty. Většinou 24 hodin před porodem fence klesne teplota o 0,5 - 1 stupeň.
Poslední dny před očekávaným porodem už fenku nenechávejte samotnou. Dopřejte jí hodně mazlení a odpočinku.
Pohyby štěňátek jsou dobře patrné přibližně od 10. dne před porodem. Mléčná žláza je silně zvětšená a někdy dochází k odkapávání „mléka“ ještě před porodem. Dodržujte hygienu jemným otíráním vlažnou vodou. Den před porodem většina fenek přestane žrát, některé před porodem i zvrací. Důležité je zajistit dostatek tekutin pro fenku.

POROD
Důležité je zaznamenat první stahy a začátek porodu, provází ho většinou odtok plodové vody, hlenová zátka z krčku děložního odchází ještě dříve (vidět po venčení jako visící hlen od přezky). Štěně by se mělo narodit do 1 hodiny po začátku stahů, porod u prvničky prvního štěněte bývá delší. Případné pochybnosti řešte s veterinářem. Štěně se rodí v plodových obalech nebo už bez nich, v poloze hlavou nebo koncem pánevním (přibližně 50:50) Když část štěněte je z přezky feny venku, můžete ho přidržet, aby - když fenka přestane tlačit - zase nevklouzlo zpátky. Případně opatrně uvolnit z přezky jemným tahem směrem dolů a pod břicho feny. Pokud se štěně narodí v plodovém obalu, můžete fence pomoci ho protrhnout a štěně osušit buničinou (masírováním se zlepšuje prokrvení štěněte). Fena většinou sežere plodové obaly a překousne pupeční šňůru, štěně intenzivně olizuje. Štěně ihned přikládáme ke strukům a sledujeme, zda má sací reflex. Sáním štěně dostává nejdůležitější mlezivo a feně se stimulují děložní stahy pro porod dalšího štěněte. Případný krvácející pupeční pahýl podvazujeme natrhaným obinadlem, nebo podržíme v peánu, dokud se cévky nezatáhnou. Veškerá manipulace se štěňátkem se děje ve spolupráci s fenou a v její blízkosti, štěně nikam nenosíme!!!! Může se stát, že fena prvnička od narozeného prvního štěněte uteče (reakce na intensivní bolest spojená s porodem), potom štěně vyjmeme z plodových obalů, přerušíme pupeční provazec a intenzivně jej masírujeme - sušíme buničinou, fenku v klidu přivoláme zpět do bedny, štěně jí dáme olízat a přiložíme jej ke strukům. Většinou porod dalšího štěněte už fenka zvládá v klidu. Během porodu, který může trvat i více než 12 hodin, fence dáváme vodu (doporučuje se iontový nápoj nebo glukopur) případně vývar, většina fenek během porodu nežere. Nezapomeneme fenku vzít vyvenčit, i když se jí od štěňat nechce, ale má to positivní vliv na stimulaci dalších stahů. Při porodu štěněte bez obalů se snažíme o odsátí plodové vody z tlamičky a nosu (např. pomocí dětské odsávačky hlenů). Přidušené štěně odsajeme a intensivně masírujeme.

Štěňátka si označíme barevnou stužkou, zvážíme a prohlédneme viditelné znaky:
Ridge – délka, počet korunek (nejlépe jde vidět ještě na mokrém štěněti, po narození se v suché novorozenecké srsti ridge „ztrácí“)
Bílé znaky – nejlépe nakreslit ke každému štěněti do deníku
Ocásek - případný zálomek a jiné defekty ocásku
Případné anomálie (typu fontanela, rozštěpy, deformity) řešíme s poradcem chovu, nebo veterinářem.

Konec porodu většinou poznáme podle chování fenky, která usne a je klidná. Pokud fenka je v klidu, spí a nemá 2-3 hodiny žádné stahy, většinou je porod u konce, domluvíme se s veterinářem na kontrole feny, buď pohmatem nebo pomocí ultrazvuku. Tato kontrola je velmi důležitá (neporozené štěně by mohlo způsobit smrtelné komplikace!!!) Fenku omyjeme vlažnou vodou (znečištěná místa), vyměníme znečištěné části v porodní bedně, zajistíme klid a teplo v okolí porodní bedny. Průběh porodu je popsán pouze orientačně dle vlastních zkušeností, doporučuje se v případě jakýchkoliv pochybností kontaktovat veterináře nebo poradce chovu.

Narození štěňat hlásíme poradci chovu (nejpozději do 24 hodin po narození) a domluvíme se na 1. kontrole vrhu (není povinná). Poradce chovu při 1. kontrole zjišťuje viditelné odchylky od standardu (ridge, bílé znaky, zálomek) a především se zaměřuje na hledání vad, které by mohly znamenat zdravotní komplikace štěněte – DERMOIDNÍ SINUS a viditelné anomálie štěněte. Bohužel některé typy DS jdou po narození jen velmi těžko najít a proto poradce chovu ukáže chovateli, jak si štěňátka sám prohlížet. DS sílí zároveň s růstem štěňátka a velmi jemný (nitkovitý) DS tak může být cítit pohmatem až několik dnů po narození, doporučujeme chovateli, aby štěňátka průběžně kontroloval a případné podezření na DS nahlásil poradci chovu. DS  je vývojová vada štěňátka, se kterou se štěně již rodí. Je na zvážení chovatele, zda nechá štěně s DS uspat anebo  DS ve věku 6-8 týdnů nechá odoperovat.  Dle chovatelského řádu je chovatel povinen předávat štěně zdravé, tz. štěně s DS musí! být odoperováno.
Štěně může být postiženo anomálií, která není viditelná a může vést k úmrtí štěněte většinou do 2 dnů po porodu, takové štěně často naříká a i když má přístup ke strukům, nepije nebo pije málo. Některé anomálie typu dilatace jícnu se projeví až při přechodu štěňat na pevnou stravu. 1. prohlídka štěňat se doporučuje především začínajícím chovatelům, kteří nemají dostatek zkušeností.
Poradce chovu chovateli předá přihlášku k zápisu vrhu štěňat, kterou chovatel vyplní dle instrukcí na přihlášce a pošle na ČMKJ (adresa v hlavičce přihlášky) spolu s originálem PP feny (pokud se jedná o její 1. vrh) a s krycím listem do 14 dnů po porodu. ČMKJ chovateli do 14 dnů vrátí přihlášku k zápisu vrhu štěňat s čísly zápisu a termínem, od kdy je možno štěňata tetovat nebo čipovat. Chovatel si může vybrat, zda bude tetovat nebo čipovat, ale celý vrh musí být označen jednotně. Chovatel by měl nahlásit narození štěňat majiteli krycího psa. Pokud jsme neinzerovali do této doby, je vhodné začít s inzercí, pro členy ČKRR je inzerce na klubovém webu zdarma (www.ckrr.cz).

1. TÝDEN PO PORODU
Veškerá péče patří feně – matce, několikrát denně měříme teplotu, neklesající pod 39 stupňů konsultujeme s veterinářem. Několikrát denně krmíme kvalitní stravou, často feny po porodu odmítají granule, potom doporučujeme uvařit kuře se zeleninou a rýží, důležitý je příjem dostatku tekutin, doporučují se živé jogurty. Pokud má fena průjem, podáváme rozvařenou rýži s kuřecím masem a mrkví, SMECTU (střevní absorbent). Důležitá je čistota v porodní bedně, fena se intensivně čistí (očistky by neměly zapáchat nebo být krvavé). Dopřejeme feně maximum klidu (ne návštěvy). Štěňata buď sají nebo spí, intensivně přibírají, u početnějšího vrhu nebo v případě, že fena má komplikace s kojením štěňata přikrmujeme (vždy speciální mléko pro narozená štěňata od veterináře). Štěňata kontrolně vážíme každý den. Drobnější štěňata při kojení udržujeme u mléčných zadních struků feny. Nezapomeneme štěňátkům zvětšovat barevnou stužku kolem krku podle toho, jak štěňata rostou.

2.TÝDEN PO PORODU
Kolem 10. dne se začínají rozlepovat oči u štěňátek. Náznaky hry u štěňátek. Fenka už občas jde spát mimo porodní bednu. Fence kontrolujeme mléčnou žlázu, případné hromadění mléka se projevuje otokem, zčervenáním a horkostí, místo jemně masírujeme a snažíme se, aby z postiženého struku štěňata co nejvíce sála. Ve 14 dnech štěňátka a fenku odčervíme vhodným přípravkem od veterináře. Od 14 dne je možné pozvat případné zájemce na návštěvu s ohledem na dodržování hygienických zásad.

3.TÝDEN PO PORODU
Doporučuje se ostříhat drápky štěňátkům, fence promazáváme mléčnou žlázu Bepanthen mastí. Štěňatům začíná vypadávat štěněčí srst, ridge se stává opět viditelný. Štěňata si hrají spolu a s matkou. U početného vrhu můžeme začít s přikrmováním speciálních formulí nebo jemně mletým libovým masem. Štěňátka ráda prozkoumávají nové prostory a mělo by jim být umožněno opustit porodní bednu. Okolí porodní bedny přizpůsobíme s ohledem na bezpečí štěňátek.

4.TÝDEN
Provedeme 2. odčervení štěňátek. Štěňátka přikrmujeme 4 - 6x denně kvalitním krmením, vhodným pro tuto věkovou kategorii, mléčnými výrobky apod.

5.TÝDEN
Štěňátka jsou velmi aktivní, matka je ještě chodí kojit několikrát denně, začíná je vychovávat. Pokud je možnost, je ideální s ohledem na roční dobu umožnit štěňátkům venkovní výběh s možností návratu do vnitřních prostor domu

6.TÝDEN
Provedeme 3. odčervení štěňátek. Domluvíme si se svým veterinářem termíny očkování, tetování nebo čipování štěňátek. Doporučuje se očkovat minimálně týden po odčervení a vzhledem ke stresu během tetování štěňátek se nedoporučuje ve stejný den očkování. Tetování provádí veterinární lékař do levého ucha. Doporučuje se nejdříve čísla na kleštích vyzkoušet na archu papíru. Tetování neumýváme, necháme barvu zaschnout. Na přihlášce k zápisu vrhu potvrdí veterinář tetování nebo čipování. Po označení štěňátek veterinářem se chovatel domluví s poradcem chovu na termínu 2. kontroly vrhu.

KONTROLA VRHU
Je povinná, musí ji absolvovat všechna štěňata z vrhu. O kontrole vrhu je proveden písemný zápis: Kontrola vrhu. Poradce chovu předá chovateli kopii, originál Kontroly vrhu předá Hl. poradci chovu. Doporučuje se budoucí majitele seznámit s tímto zápisem. V zápisu jsou popsány celkově podmínky odchovu a detailně je popsán exteriér každého štěněte s ohledem na standard plemene. U jasných exteriérových vad (vady skusu, chyby na ridge, bez ridge, zálomek, nestandardní zbarvení) je štěně označeno razítkem nestandard a bude to mít uvedeno i v PP. Poradce chovu potvrdí 2. kontrolu vrhu na Přihlášku k zápisu vrhu štěňat  a označí razítkem nestandard  štěňata s jasnou exteriérovou vadou do přihlášky. Přihlášku chovatel pošle zpět na ČMKJ. Pokud některá ze štěňat jsou prodána do zahraničí, požádá chovatel o vystavení EXPORTNÍHO PP. Žádost je podána písemně na ČMKJ a musí obsahovat úplnou adresu nového majitele štěněte. Nestandardní je v době kontroly a neznamená to definitivní výsledek pro budoucnost psa. V případě, že se vada během růstu psa změní (např. vada skusu, vady ridge), nic nebrání, aby takový jedinec byl vystavován na výstavách a případně pokuď  splní podmínky bonitace byl i uchovněn. U odchylek v exteriéru na hranici standardu (délka ridge, nestandardní  zbarvení) je toto uvedeno v zápise a budoucí majitel by mě být s touto skutečností seznámen. Stejně tak i v případě ještě nesestouplých varlat, nebo varlat pouze hmatných. Chovatel poradci chovu zaplatí cestovní náklady spojené s prohlídkou štěňat. Pokud chovatel nezajistí štěňátkům vhodné prostředí a péči, má poradce chovu právo odmítnout provést kontrolu vrhu, dokud nebudou podmínky napraveny.

7.TÝDEN
Období intensivní socializace štěňátek, doporučuje se dopřát štěňátkům co nejvíce positivních podmětů ve svém okolí (návštěvy, jízda autem apod.) Nejdříve ve věku 50. dní smí chovatel předat štěně novému majiteli. Doporučuje se uzavřít kupní smlouvu. PP je nedílnou součástí štěněte, vzhledem k tomu, že ČMKJ má na vystavení rodokmenu skoro měsíční lhůtu, doporučuje se uvést do smlouvy, že PP chovatel předá majiteli ihned po obdržení z ČMKJ. Štěňátko by mělo být předávané s malou výbavou (krmení na první týden, hračka, kousek deky s pachem domova, očkovací průkaz, kopie zápisu o kontrole vrhu). Chovatel by měl informovat majitele štěněte o existenci klubu ČKRR .

Zpracovala Monika Kramolišová,  www.ranua.cz,
úprava dle současných řádů:  Janouškovcová Renata (prosinec 2018)

Doporučená literatura:
Vladimíra Tichá – MALÁ ŠKOLA PRO CHOVATELE PSŮ
Zdeněk Procházka – CHOV PSŮ
Manželé Kvapilovi – PRŮVODCE PSÍ REPRODUKCÍ